Choď na obsah Choď na menu

Recenzie

TIMEX Expedition Collections T42681

 

t42681.jpg Turistické hodiny sme tu ešte nemali.

Hneď ako sme boli oslovení, aby sme otestovali športové hodinky TIMEX Expedition Collections T42681, nezdráhali sme sa vystaviť ich tvrdým podmienkam a overiť si ich odolnosť a funkčnosť pri turistike a horskom bicyklovaní.

Timex T42681 sú hodinky určené do terénu, ako už naznačuje aj ich názov. Ich poslaniu zodpovedá dizajn a funkcie, ktoré obsahujú.

Hodinky pôsobia na prvý pohľad robustným a nezničiteľným dojmom, i keď ich exteriér je plastový. Gumený remienok má dosť dierok pre akýkoľvek rozmer ruky. Celkovo hodinky na ruke dobre sedia a nezavadzajú.

Hodinky obsahujú niekoľko doplnkových funkcií:

- 100-hodinový chronograf – stopky
- 24-hodinový časovač – odpočítavanie
- 3 možnosti budenia
- 3 časové zóny
- pripomienka pitného režimu
- digitálny kompas

 
Doplnkové vlastnosti:

- celoplošné podsvietenie displeja INDIGLO
- vodotesnosť do 100 m

 
Pri testovaní sme sa zamerali na jednotlivé funkcie a ich praktické využitie v teréne.

 
100-hodinový chronograf

Táto funkcia - bežné stopky - je doplnená o zaznamenávanie odstopovaného času jednotlivých meraných kôl, resp. prejdených úsekov. Hodinky si teda vedia zapamätať, koľko vám trvalo prejdenie istého úseku, alebo porovnanie časovej náročnosti horského výstupu a spiatočnej cesty. Využiť by sa to dalo napríklad aj pri psycho akcii na Devínskej Kobyle, keď má účastník v priebehu dňa čo najviac krát vybehnúť a zbehnúť tento kopec.


24-hodinový časovač

Ide o klasické odpočítavanie. Keď sa zúčastňujete 100-kilometrového diaľkoplazného pochodu či pretekov, máte na prejdenie určenej trasy zvyčajne okolo 24 hodín. No a keď ste ataraktický flegmatik, môžete sa počas pochodu frustrovať aspoň pohľadom na displej hodiniek a vychutnávať si, ako vám čas pekne odsýpa a koľko vám ostáva na dorazenie do cieľa.


3 možnosti budenia

Hodinky umožňujú nastaviť režim pre pracovný týždeň a víkend zvlášť. To je ideálne v prípadoch, keď cez víkend potrebujete vstať ešte skôr než cez týždeň v neľudskom rannom čase, aby ste chytili váš spoj na turistickú víkendovku, resp. aby ste nezabudli, že ste sa vôbec na nejakú akciu mali cez víkend zobudiť.


3 časové zóny

Funkcia pre cestovateľov. Nastavte si Himalájsky čas a začnite šetriť nejaké drobné na cestu.


Pripomienka pitného režimu

Hodinky umožňujú nastaviť časový interval pitného režimu, čo znamená, že vám po uplynutí vami určeného časového úseku budú pravidelne pripomínať, aby ste hydratovali svoj organizmus. Táto funkcia je zaiste vhodná najmä pri dlhších turistických pochodoch, prípadne keď večer po turistike zasadnete na pivo.


Digitálny kompas

Výnimočná funkcia hodiniek, so zobrazením šestnástich základných smerov na pohyblivom ciferníku. Veľmi vhodný doplnok pre orientáciu v teréne, pri orientačných problémoch či zídení z chodníka. Hodinky nosíte na ruke a tak máte kompas k dispozícii bez rizika, že by ostal niekde doma medzi ostatnými zabudnutými vecami. Presnosť kompasu je možné vyladiť kalibráciou uhla vychýlenia. Na hodinkách sa nachádza aj miniatúrna bublinková vodováha umožňujúca väčšiu presnosť pri určovaní  smeru. Kompas sme testovali v teréne porovnaním s bežnou vojenskou buzolou a ukazoval presne, nebolo potrebné ho kalibrovať.


Celoplošné podsvietenie displeja INDIGLO

Vhodné najmä pri nočných pochodoch. Na podsvietenie displeja je na hodinkách zvlášť tlačidlo.


Vodotesnosť do 100 m

Výrobcom deklarovaná vodotesnosť sa osvedčila v nepriaznivom počasí aj pri plávaní. Pod vodou sa neodporúča stláčať na hodinkách akékoľvek tlačidlo.


Celkové hodnotenie

TIMEX Expedition Collections T42681 sú hodinky vhodné do terénu. Dobre znášajú otrasy pri zjazdoch na horskom bicykli aj nepriaznivé počasie. Z doplnkových funkcií oproti iným hodinkám vyniká integrovaný digitálny kompas, ktorý je hodnotnou praktickou pomôckou pri orientácii v teréne. Keďže ide o plastové hodinky, ich trvácnosť a odolnosť je otázna a to, koľko vydržia, sa ukáže až pri dlhodobejšom používaní.

 

Ak vás zaujal športový výrobok s bežnými doplnkovými funkciami a kompasom navyše, sú pre vás Timex T42681 tou správnou voľbou. Ak však hľadáte expedičné hodinky s funkciou určovania nadmorskej výšky, merania vhkosti vzduchu, krokomerom či meraním prejdenej vzdialenosti, musíte sa poobzerať po hodinkách v inej cenovej kategórii.