Choď na obsah Choď na menu

Dva Rozsutce jedným ťahom a omylom...

11. 4. 2009

...alebo ako sa z oddychovej prechádzky Jánošíkovými dierami stala okružná trasa s oboma Rozsutcami.

 

Obrázok Je sobota ráno a po včerajšej prechádzke po malofatranských kopčekoch ma poriadne bolia nohy a aj dodr.... koleno. Ale sedieť na chate celý deň nebudem, a tak sa aspoň pôjdem pozrieť do dier, že čo je tam nového. Prvé metre cez Štefanovú na Vrchpodžiar sú veľmi zlé, koleno štrajkuje, a keď schádzam k Podžiaru, už rozmýšľam aj nad tým, že to otočím. Ale zase ma neláka predstava celodenného otupného sedenia v chate či krčme, tak s nádejou že to rozchodím stúpam a potom chôdzou polovičného invalida schádzam smerom na Nové diery.

V Nových dierach je krásne chladno, voda sa valí a hučí, také som ich veru ešteObrázok nevidel. Aj rebríky vyzerajú oveľa akčnejšie ako naposledy. Dole pri rozcestí sa napájam na Dolné diery a stúpam späť hore, čo ide ešte tak celkom dobre. Dokonca až tak, že z Podžiaru neodbáčam späť do Štefanovej, ale stúpam ďalej na Horné diery. Tu je to ešte divokejšie, niektoré miesta treba obliezať bokom, inde sa cez rebríky valí voda. Na jednom mieste to vyzerá obzvlášť zaujímavo, keď rebrík sa miestami stráca pod vodopádom. Volím taktiku rýchleho prebehnutia ale márne, za pár sekúnd mám v botách natečenej vody. Vyššie Pod Pálenicou sa to už ukľudňuje, len blata je stále dosť. Zamyslene pokračujem a zrazu zisťujem, že značky nejako nie sú. Už zase? O kúsok ďalej však jednu modrú na strome predsa len nachádzam, a tak bez  Obrázok váhania pokračujem, až si konečne uvedomujem, že som definitívne mimo. Ono sa tá dolina totiž rozvetvuje a ja som práve v tej nesprávnej časti. Vracať na rozcestie sa mi už ale nechce a tak po rôznych traverzoch, brodení hlbokým snehom a predieraní cez les sa predsa len tesne pod Medzirozsutcami napájam na modrú a tvárim sa akože nič.

V sedle je parádne horúco, no ale keď už som sa sem dotrepal, tak si vyjdem aspoňObrázok na ten Malý Rozsutec, ktorý je naskok. Táto časť túry je konečne bez komplikácii, akurát pod reťaze sa dostávam ako vždy nejakou divnou odbočkou. Hore na vrchole je celkom živo, dokonca ma aj má kto odfotiť konečne raz. Veľký Rozsutec sa na mňa nejako moc smeje a tak ruším plánovanú pauzu a schádzam späť do sedla. Chodník na Veľký Rozsutec vyzerá byť celkom Obrázok vyšliapaný...

Cez les je to v pohode, stopy sú síce dosť hlboké, ale sú tam. Aj značka sa chvíľami objavuje (už si dávam naozaj bacha), ide to super. No ale asi v polovičke stúpania začína snehu povážlivo pribúdať a začínam sa prepadávať miestami aj po pás. Také návleky ešte teda nevymysleli. Okrem toho sa nejako ochladzuje, začína fúkať a mraky naberajú tmavší odtieň. Búrka na Veľkom Rozsutci? Po najstrmšom úseku, ktorý zdolávam po štyroch sa konečne dostávam na sčasti zasnežený hrebeň a potom cez niekoľko odrb-vrcholčekov aj na ten skutočný s krížom. Fuuu!

Na vrchole je len jeden chlapík, ktorý sem podľa suchej obuvi zjavne vyšiel Obrázok z opačnej strany. Navzájom sa fotíme, potom ešte niekoľko výhľadoviek na všetky strany (Malý Rozsutec je odtiaľto riadne prdítko) a začínam schádzať. A hneď aj zisťujem, kde bude problém – koleno sa znova ohlasuje, tentokrát už ale poriadne. Tak si hovorím že času dosť, hlavne sa niekde nestrepať. Po krôčikoch schádzam k reťaziam (ešteže tam sú) a potom serpentínkami. Zhruba v strede svahu narážam na početnú bandu turistov a keď už som blízko, prvé Obrázok slová čo počujem sú „...ten si určite dá“. Doping!!! Slušne zdravím a už aj mi v ruke pristáva fľaša domáceho. Keď si z nej však upijem na totálne vysušené hrdlo, skoro ma obráti. Uaaaaa!!! Rýchlo sa lúčim, za prvou koskou nenápadne lovím z batoha termosku a bleskovo to hasím zvyškom čaju.

Zvyšok cesty do Medziholia je okrem jednej riadnej šmýkačky už v pohode, doping účinkuje. Stoh sa na mňa síce usmieva, ale mne naozaj stačilo na dnes. A tak naberám smer priamo dole do Štefanovej, kde na mňa čaká cieľová odmena značky Pilsner Urquell.

 

Aj prichádzajúci večer sa prísne v duchu tradícii TK Filozof niesol v znamení bujarej zábavy, spevu a hudby.