Choď na obsah Choď na menu

Sústredenie TK Filozof na Katarínke

22. 5. 2013

TK Filozof. Pre liberálov príliš konzervatívny, pre konzervatívcov príliš voľnomyšlenkársky. Pre umiernených príliš radikálny, pre radikálov príliš rozpustilý. Pre mladých príliš tradičný, pre starších príliš rozbesnený. Pre vzdelancov príliš primitívny, pre primitívov príliš intelektuálny. Pre hipisákov príliš upravený, pre metrosexuálov príliš rozgajdaný. Pre turistov príliš tulácky a pre tulákov príliš vandrácky.

Klub, ktorý sa teší obdivu a vernosti svojich členov a klub, ktorý nesie škvrnu osočovania a ignorácie inými členmi.

S touto vizitkou a s týmto tieňom, ktorý sa za nami ťahá pripomínajúc telo dvojmetrovej užovky stromovej (Zamenis longissimus) ladne sa hadiacej pomedzi vysoké steblá zelenej trávy, pozbierala sa partia na tohtoročnom sústredení, aby naši členovia načerpali nové fyzické i duševné sily, vzdelávali sa a obohatili svoje turistické vedomie duchovným zážitkom v lone panenskej prírody.

uzovka.jpg

Členovia Maťo, Ivo, Dušan, Samo, Kuku, Jano a Miko poctili toto podujatie svojou úplnou telesnou i duševnou prítomnosťou, v neskorších večerných hodinách niektorí už azda len tou telesnou. 
 

mato6266.jpg

Po utáborení neďaleko zrúcaniny kláštora Katarínka sa nášmu klubu dostalo jednej veľkej pocty, ktorú je hodno spomenúť. Majestát, história a sláva klubu opäť presvedčili, že sú kombináciou tak veľkolepou, tak neznesiteľne príjemnou a očarujúcou, že v istých chvíľach nútia okoloidúcich odvracať od tejto entity zrak ako keď námorník čelí náporu zvodných sirén. Ukázalo sa však, že dnes už ani toto nestačí. Klub prekročil dimenziu trojrozmerného sveta a vstúpil do ríše divov a tajomstiev, nasiakol duchom miesta a nahliadol pod pokrievku temnoty dávnej histórie. Čo však pod touto pokrievkou našiel? Čo tam uvidel? Zbadal tam partiu, ktorá  v oslňujúcej žiare klubu nedokázala vytrvať a stáť po jeho boku v jednej ríši. Preto si táto partia uložila za povinnosť vystrnadiť náš klub z ríše duchovnej argumentom pozemským. A tu sa znovu potvrdil výrok nášho popredného národovca a milovníka národa Ľudovíta Štúra: "My chytili sme sa do služby ducha, preto prejsť musíme cestu života tŕnistú." (list J. M. Hurbanovi z 18. 4. 1853)

Naši členovia, vedomí si krehkých hodnôt a súvzťažností v prírode, s ktorou sú zákonite fyzicky i transcendentne prepojení , vycítili, že domov svojho ducha musia si nosiť ako slimák svoju ulitu, pomaly a pokojne.  V dôstojnom sprievode sme prišli, dôstojne aj odišli, nasledujúc svoj inštinkt v púti za vytúženou harmóniou nevyhnutnou pre nerušený priebeh sústredenia.

mato6326.jpg

Nové táborisko bolo vhodným miestom pre uskutočňovanie nášho cieľa v približovaní sa ku kalokagatii. Nasledovali náročné lobdové hry so špeciálnou psoriatickou vyfučanou lobdou a ragbyovou lobdou, neskôr varenie zdravých pokrmov a kávy pri uložení kávovaru do pahreby, vzdelávanie a predčítavanie z diela ľudového mysliteľa Juraja Fándlyho na mimoriadne aktuálne témy a v neposlednom rade vyhrávanie ľúbivých piesní a rafinovaných melódií. 

mato6378.jpg

Pred polnocou plynuli v ústrety temnote apokalyptické odkazy z diela Benigna Smrtníka, ktoré boli natoľko obskúrne, že si ráno niektorí členovia neboli istí, či vôbec odzneli, alebo to bola len ozvena dejín, čo sa im nejasne obtierala o ospaté ušiská. Maťo však ráno tieto teórie vyvrátil a to rovno pred vchodom svojho stanu, kde vytýčil mystický bod G. 

mato6321.jpg
Členovia sa v nedeľu popoludní rozišli do svojich domovov, duchovne obohatení, odpočinutí a fyzicky dôkladne preskúšaní. Kiež by viac takýchto sústredení prispievalo k sláve nášho klubu a slovenskej turistiky.

 

Na záver pridajme večne aktuálny citát od Benigna Smrtníka:

Ó skrýše, ó kútové, ó, tmy, jak mnoho zlého prikrýváte, ačkolvek jednom na čas!  (169
7)